Weryfikacja kodów ocenia jakość kodów zgodnie z ustalonymi normami. Służą do tego precyzyjne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie procesu weryfikacji. Weryfikatory kodów klasyfikują kody 1-D i 2-D zgodnie z parametrami jakościowymi określonymi w standardach branżowych, które są opracowywane przez organizacje międzynarodowe, takie jak ANSI/ISO, oraz grupy branżowe, takie jak GS1 i HIBCC.
Weryfikacja pomaga potwierdzić, że produkowany kod będzie akceptowany w dowolnym miejscu jak i przez dowolny czytnik. Jest to jedyny sposób formalnego przypisania oceny do kodu kreskowego, a także najbardziej niezawodny sposób diagnozowania i usuwania błędów znakowania.
Weryfikacja kodów polega na ocenie jakości kodów zgodnie z określonymi normami opracowanymi przez organizacje międzynarodowe, takie jak ANSI/ISO, oraz grupy branżowe, takie jak GS1 i HIBCC.
Weryfikacja kodów to proces klasyfikowania ich jakości za pomocą weryfikatora kodów, który rejestruje obraz kodu, a następnie go analizuje. Weryfikator kodów to jedyne urządzenie, które może wykonać ocenę jakości kodu oraz wygenerować oficjalny raport.
Do określenia ogólnej oceny jakości kodu używa się szeregu parametrów. Poszczególne oceny z każdego z tych parametrów składają się na ogólną ocenę kodu. Istnieją trzy standardy weryfikacji Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), które regulują kwestie kodów jednowymiarowych (1D), dwuwymiarowych (2D) i kodów znakowania bezpośredniego (DPM).
Weryfikacja kodów polega na analizie i wystawieniu oceny w postaci literowej (A do F) lub liczbowej (4 do 0). Kody z oceną C lub wyżej uważane są za odpowiednie i w pełni możliwe do skanowania.
Weryfikatory i oprogramowanie raportuje parametry jakościowe kodu i prezentuje dane pod kątem zgodności z normami ISO/IEC 15415, ISO/IEC 15416 i AIM DPM (ISO/IEC TR 29158). Oprogramowanie analizując kod dostarcza informacje potrzebne do poprawienia kodu.
Kody DPM różnią się między sobą wyglądem jak i również powierzchnią na której kod się znajduje, przez co może przejawiać różne właściwości wizualne. Kody znakowane bezpośrednio (laserowo czy wytrawione punktowo) są podatne na słabe położenie komórek, niski kontrast czy nierównomierny rozmiar komórek. Powierzchnia może być również matowa, wysoko refleksyjna czy odlewana, najczęściej nie jest tak czysta jak drukowana etykieta. Niezależnie czy powierzchnia jest błyszcząca, gruboziarnista, gładka, prążkowana czy bruzdowana, weryfikacja kodów gwarantuje rzetelne i prawidłowo wykonane wyniki w każdych warunkach.
Weryfikacja kodów kreskowych wpływa na znaczną poprawę jakości kodu i płynność produkcji. Błędne skanowanie kodu może być przyczyną występowania błędów produkcyjnych, nieoczekiwanych przerw produkcji, zwrotów czy nawet kar pieniężnych. Przy pomocy weryfikacji kodów możliwe jest eliminowanie tych problemów na etapie drukowania czy laserowania.
Weryfikacja kodów kreskowych poprawia jakość kodu oraz płynność produkcji. Nieprawidłowo zeskanowany kod kreskowy może być przyczyną poważnych problemów, od błędów produkcyjnych i przestojów w produkcji po zwroty produktów, a nawet kary pieniężne. Nieudane skanowanie może mieć katastrofalne skutki, spowalniając linie produkcyjne i powodując kosztowne przedruki, marnowanie produktów i zwroty. Weryfikacja kodów kreskowych umożliwia eliminację tych problemów.
Przy pomocy weryfikacji kodów producenci zostają powiadomieni o jakości kodów już na wczesnych etapach produkcji co eliminuje konieczność zwrotów wadliwych sztuk oraz ich ponownego drukowania. Weryfikacja gwarantuje, że etykieta czy kod naniesiony bezpośrednio na element będą czytelne na każdym etapie dostaw.
Kolejną zaletą weryfikatorów kodów są raporty informujące o jakości kodów. Aktualnie coraz więcej branż, które potrzebują spełnienia odpowiednich standardów jakości wymagają od producentów weryfikacji jakości kodów. Raport może być drukowany jaki i eksportowany do archiwum w celu udowadniania zgodności z umową i wymaganiami branżowymi.
2. Czytnik kodów vs. Weryfikator jakości kodów
Czytnik kodów
Weryfikator jakości kodów
3. Wytyczne i standardy
Wybrane branże ustalają, które parametry określają cechy akceptowalnego/ idealnego kodu, dla wybranego zastosowania.
4. Przykłady aplikacji
5. Zwroty, opis funkcji.