Przemysłowy system wizyjny (lub wizja maszynowa) jest zespołem współpracujących ze sobą urządzeń, których zadaniem jest analiza wizyjna określonych obiektów (np. produkty znajdujące się na linii produkcyjnej). Celem jest pozyskanie obrazu a następnie wyodrębnienie i poddanie analizie określonych cech charakterystycznych dla danego obiektu/detalu oraz ich ocena (np. jakościowa).
Aby powyższy zestaw mógł funkcjonować jako system wizyjny należy go wyposażyć w oprogramowanie wizyjne (np. Vision PRO z Cognex Designer). Oprogramowanie zawiera zestaw odpowiednich algorytmów przetwarzających obraz i narzędzi wizyjnych pozwalających na skuteczne i stabilne przeprowadzenie inspekcji wizyjnej, a w dalszej kolejności podjęcie decyzji o wynikach inspekcji.
Obecnie obserwujemy dynamiczny wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji w automatyce przemysłowej. Wizja maszynowa to jeden z obszarów, gdzie doskonale sprawdzają się algorytmy głębokiego uczenia (Deep Learning). Stanowi to doskonałe uzupełnienie tradycyjnych narzędzi wizyjnych opartych na regułach. Podstawowe zastosowania to:
Są to urządzenia, w których zostały zintegrowane w jednej obudowie kamera, procesor przetwarzający obraz i opracowujący wyniki inspekcji oraz wejścia i wyjścia (we/wy dyskretne, porty szeregowe, Ethernet). Takie urządzenia mogą być wyposażone w zintegrowany obiektyw bądź oświetlenie, jednak nie jest to regułą. W ofercie firmy Cognex dostępne są kamery inteligentne 2D, 3D, kamery liniowe oraz modele wyposażone w technologię Deep Learning.
W tym wypadku wykorzystuje się kamery (relatywnie tanie w porównaniu do kamer inteligentnych), które służą jedynie za pozyskanie obrazu i przesłanie za pośrednictwem frame grabbera do komputera PC. Przetworzenie i analiza obrazu odbywają się w komputerze dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu wizyjnemu. W tego typu systemach można mieszać różnego typu kamery (2D, 3D bądź liniowe).